
Így használja mosógépét...
...ha azt szeretné, hogy ruhái valóban tiszták legyenek
Önnel is gyakran előfordul, hogy ilyen-olyan okból hosszabb ideig gyűjtögeti a szennyes ruhákat? Mikor pedig a mosásra kerül a sor, az utolsó zokniig mindent megpróbál belegyömöszölni a dobba anélkül, hogy figyelembe venné a töltési kapacitást?
Sajnos így ahelyett, hogy irdatlan mennyiségű szennyest mosna ki egyszerre pont az ellenkezőjét éri el. Gyűrött, félig tiszta, esetleg foltos ruhák kerülhetnek ki a dobból. Például azért, mert helyszűke miatt a ruhadarabok nehezebben nedvesednek át, lassabban forognak a dobban, a mosószer a szorosan egymásra lapuló ruhák között alig tud feloldódni, így a hatása is gyengébb lesz, sőt még nyomot is hagyhat… A gép erőlködése pedig a villanyszámlán is meglátszik: ha rosszul használja a gépet, a fogyasztás is magasabb lesz.
Összegyűjtöttem Önnek néhány tippet, amelyekkel sokat tehet a készüléke egészségéért és a ruhái tisztaságáért. Ha nem szeretné, hogy új mosógépe idő előtt meghibásodjon, ha talált már mosószer maradványokat a ruhaneműkön, azok pedig úgy néztek ki, mintha a kutya szájából rángatta volna elő őket… akkor ez a cikk Önnek szól!
Na de hogyan állapíthatja meg az optimális töltetet? Mennyi az annyi?
Egy tipp! Mielőtt elindítja a mosógépét, ellenőrizze, hogy a dob teteje és a szennyes közötti távolság legalább 10 cm legyen.
Mivel nagyon sokféle ruházat és szövetfajta létezik, lehetetlen pontos receptet mondani arra, hogyan kell kiszámolni az optimális töltetet! Nagyjából az mondható el, hogy:
- Teljes terhelés: amikor a mosógép 2/3 mértékben megtelik
- Közepes-nagy terhelés: amikor a mosógép félig van tele ruhákkal
- Kis terhelés: amikor a mosógép 1/3-ában vannak ruhák
Nem árt ha tudja, hogy ha túl sok szennyest tesz a gépbe, akkor azzal megterheli a készüléket, ha pedig túl keveset, akkor szinte feleslegesen megy.
Azért, hogy a mosás után ne érjék kellemetlen meglepetések:
- Ürítse ki a zsebeket!
- Válogassa szét a ruhákat anyag és szín szerint. (A szennyezettséget is vegye figyelembe, túlságosan piszkos ruhákat például soha, semmiképp se mosson össze fehérneműkkel!)
- A sötét vagy erős színeket külön mossa, főleg az első pár alkalommal. Ne mossa őket együtt például a világosabb ruhaneműkkel, mert elszínezhetik őket.
- Abban az esetben, ha nagyon sokféle anyagú szennyes gyűlt össze, de együtt szeretné őket kimosni, és nem áll fenn a veszélye annak, hogy egy erősebb színű befogja a többit, akkor a legérzékenyebb ruha címkéjén levő utasítást kövesse. Ha ott sem talál semmiféle jelzést, akkor legyen nagyon körültekintő!
- Milyen az ideális töltet? Olyan, amelyik különböző méretű, de azonos anyagú és szennyezettségű ruhákból áll.
- Magas fordulatszámon ne mosson nagyon érzékeny ruhaneműket, csak akkor, ha a mosógépnek van külön kímélő programja.
- SOHA ne tegye bele a gyöngyös, flitteres ruháit a gépbe, mert a díszek lepotyoghatnak.
A helyes teregetés aranyszabályai!
- A nap fertőtlenítő hatású, de nézzünk szembe a ténnyel, sajnos kiveszi a ruhák színét. Ezért: a fehér ruhadarabokat a napra, a színeseket pedig az árnyékba teregesse!
- Ha a lakásában tereget, akkor az érzékenyebb ruhadarabokat ne tegye közvetlenül hő közelébe.
- Teregetéskor mindig simítsa ki a ruhákat amennyire csak lehet, mert ez megkönnyíti a vasalást.
- A csipeszeket sose a ruhadarabok jól látható részére tegye, mert száradáskor nyomot hagynak, amit utána még vasalással is csak körülményesen és nehezen lehet eltüntetni.
- Vasalás előtt a száraz ruhákat szabályosan hajtsa össze, hogy megkönnyítse a vasalást.